Az ECDL történelem

2010 január 13

A vizsgarendszert egy 1988-ban született ötlet alapján először Finnországban vezették be, 1994-ben. 1997-ben az EU, valamint a CEPIS (Council of European Professional Informatics Society) támogatásával létrejött a nemzetközi ECDL Alapítvány, amely máig 146 országban vezette be és felügyeli az ECDL rendszert. Az ECDL mára Európa szinte valamennyi országában elérhető és a kezdetek óta több Európán kívüli ország (Kanada, Dél-Afrika stb.) is csatlakozott: ezekben az országokban a vizsgarendszer neve ICDL, azaz Internatinal Computer Driving Licence.

1995.: a finn számítógép-használói jogosítvány bevezetése, cél az informatikai ismeretek elterjesztése.

1996.: a skandináv országok csatlakozása a finn kezdeményezéshez. A CEPIS (Professzionális Informatikai Társaságok Tanácsa) nemzetközi szervezet megvásárolja a finn licencet és megalapítja a nemzetközi ECDL Alapítványt.

1997. június: Magyarország 13. országként csatlakozik a programhoz.

1998.: az első vizsgák itthon.

1999.: Európában meghaladja az egymilliót az ECDL vizsgát tevők száma. Európán kívüli országokban ICDL (International Computer Driving Licence) néven kerül bevezetésre a program. Magyar kormányhatározat az ECDL köztisztviselőknek szóló ajánlásáról és támogatásáról.

2000.: indul az ECDL Start.

Az ECDL Magyarországon már akkreditált köztisztviselői program, része a nemzeti pedagógus-továbbképzési, valamint a kulturálisszakember-továbbképzési országos programnak.

2001.: az első ECDL vizsgák vakok és gyengénlátók, valamint hallássérültek részére Magyarországon.

Novemberben az Európai Unió szakértői bizottságának (ESDIS) ajánlása az EU-kormányoknak, miszerint az ECDL az egyetlen olyan, informatikai írástudást igazoló bizonyítvány, amely mindenben megfelel az EU e-Europe akciótervek kritériumainak, azaz: gyártó független, minőségbiztosított, kellően ismert és decentralizált módon (vagyis több ezer vizsgaközpontban) megszerezhető, egységes feltételek mellett.

2002.: az EU High Level Task Force for Skills and Mobility újabb ajánlása: az informatikai írástudás eszközeként újra az ECDL-t javasolja a tagországok kormányai számára. A hivatalos ajánlás az EU minden tagállama számára előírná, hogy valamennyi polgára számára tegye lehetővé az alapvető ismeretek, így az írás-olvasás mellett az informatikai írástudáshoz szükséges ismeretek megszerzését.

2003.: Magyarországon meghaladja a százezret a vizsgázók száma. Az Oktatási Minisztérium támogatásával elindul az “Esélyt a jövőnek” program, ahol azok a végzős középiskolások, akik érettségiig megszerzik az ECDL bizonyítványt, visszakaphatják a regisztrációs díjat és a vizsgák árát. A program három év alatt több ezer középiskolást érint.

2004. december: Az Oktatási Minisztérium (OM) és az (NJSZT) megállapodása értelmében azok a diákok, akik informatikából jelesre érettségiznek, további vizsga nélkül, kedvezményes áron kaphatnak ECDL bizonyítványt. Az informatika érettségi követelményei az OM és az NJSZT együttműködésének köszönhetően (a jövőben is) lefedik a nemzetközi bizonyítvány megszerzéséhez szükséges ismereteket.

2005.: itthon meghaladja a 200.000-t a vizsgázók száma. Magyarország kezdeményezésére és közreműködésével új ECDL modul a Képszerkesztés.

2007. április: magyar kezdeményezésre elindul az ECDL Select program

2007. az új Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményei tartalmazzák az ECDL, illetve egyes modulvizsgáinak követelményeit, ezzel a képzések átjárhatóvá válnak.

2008.: 10 éves az ECDL Magyarországon. A vizsgázók száma meghaladja a háromszázezret, országszerte 400 akkreditált vizsgaközpont működik. Cél az elkövetkezendő három évben további háromszázezer vizsgázó.

Comments are closed.