Kinek és miért jó?

2010 január 13

Az ECDL (European Computer Driving Licence) az Európai Unió által szakmailag támogatott, egységes Európai Számítógép-használói bizonyítvány.

Elsősorban a felhasználói ismereteket, az informatikai írástudás meglétét igazolja a megfelelő szintű elméleti- és gyakorlati készség elsajátításával.

Jellemzőinek rövid összefoglalója:

  • megbízható: a PC használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja,
  • egyszerű: konkrét követelményrendszere van, moduláris formája (egységekből épül fel) számos előnyt jelent,
  • minőség-orientált: az EU által támogatott, és a nemzetközi ECDL Alapítvány által felügyelt vizsgarendszer, végül, de nem utolsósorban pedig
  • független: azaz készségeket alakít ki, amelyek a hardver és szoftver  típusától függetlenül (bármilyen számítógép használatánál) biztosítják az alapvető alkalmazásokban való jártasságot.

Az ECDL bizonyítvány megszerzése előképzettséget, szakmai gyakorlatot nem igényel.

A vizsga moduláris jellegű: nem szükséges egyszerre valamennyi modulból vizsgát tenni, az adott órák anyagának megfelelően csak az adott téma anyagát méri fel.

Az első vizsga dátumától számítva 3 év áll rendelkezésére, hogy az adott típusú bizonyítványhoz tartozó valamennyi vizsgát letegye.

Egyszerű, konkrét követelményrendszere révén az ECDL ismeretek könnyen elsajátíthatóak, az egyéni képességeknek megfelelően biztosít teret a további fejlődési lehetőségeknek.

Az ECDL előnyt jelent mind a munkavállalók és munkáltatók, mind pedig a munkanélküliek, illetve pályakezdők számára.

A munkavállalók szempontjait az alábbiakban foglalhatjuk össze:

  • A vizsga moduláris jellegű: adott esetben nem szükséges valamennyi modulból vizsgázni, elegendő a munkakör betöltéséhez alapvetően szükséges modulvizsgákat letenni (például elegendő lehet a szövegszerkesztő, a táblázatkezelő és az információs hálózati szolgáltatások ismerete), ugyanakkor lehetőség van a tanulás folytatására is.

  • A megszerzett tudás konvertálható, azaz a tanulttól eltérő hardver és szoftverkörnyezetben is egyaránt alkalmazható: a számítógép funkcióit a hallgatók készség szintjén sajátítják el.

  • Egyszerű, konkrét követelményrendszere révén az ECDL ismeretek könnyen elsajátíthatók munka melletti önálló vagy tanfolyami keretek között történő tanulással is.

  • Nemzetközileg elismert bizonyítványról van szó, amely jelentősen növeli a bel- és külföldi munkaerő-piaci esélyeket.

Pályakezdők és munkanélküliek hasonló előnyöket élveznek:

  • Az ECDL széles körű, megalapozott tudással felkészít a várható munkaerő-piaci kihívásokra.

  • A megszerzett tudás készségszintű ismereteket jelent, tehát specializálható, azaz a leendő munkaadó bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetében könnyűszerrel alkalmazható.

  • Moduláris jellegénél és konkrét követelményrendszerénél fogva az ECDL megszerzése történhet akár más, önálló szakma elsajátításával párhuzamosan.

  • Az információs társadalom elvárásai alapján munkaerő-piaci esélyeket teremt.

Végül, de nem utolsósorban vizsgáljuk meg a munkáltatók ECDL-ből származó előnyeit:

  • Mivel az ECDL (vagy annak egyes modulvizsgái) garantálják a számítógép használatát igénylő munkakör betöltéséhez szükséges ismereteket, ily módon a dolgozók munkája hatékonyabbá válik, ami elősegíti az IT beruházások gyorsabb megtérülését is.

  • A munkáltató maga határozhatja meg, mely modulokból kell a dolgozóknak vizsgát tenni (vagy felvételkor mely modulvizsgákat várja el): a feladatokhoz igazodva a tudás folyamatosan bővíthető.

  • Új munkavállaló nem igényel külön betanítást, a már sokszor említett felhasználói szintű ismeretek meglétének köszönhetően, amely lehetővé teszi az ismeretek alkalmazását bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetben: ez a munkáltatónak jelentős idő- és pénzmegtakarítást jelent.

  • Az információs társadalom igényeihez alkalmazkodva munkatársai az EU-ban támasztott követelményeknek megfelelő számítógép-használói tudással rendelkeznek.

Munkavállalóknak Pályakezdőknek/
Munkanélkülieknek
Munkáltatóknak
Megbízható
A PC használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja
Biztosan nyújtja a munkakör ellátásához szükséges tudást Széles körű tudással felkészít a várható munkaerő-piaci kihívásokra Készség-szinten garantálja a munkakör ellátásához szükséges tudás meglétét
Egyszerű
Konkrét követelmény, moduláris forma
Alkalmas a munka melletti önálló tanulásra is Önálló szakma tanulása mellett könnyen elsajátítható ismeretek A feladatokhoz igazodva folyamatosan bővíthető tudás
Minőség-orientált
Az EU által támogatott rendszer
Növeli a munkaerő- piaci esélyeket Munkaerő-piaci esélyeket teremt Az EU-ban támasztott követelményeknek megfelelő tudás
Független
Szabadon választott hardver és szoftver
A megszerzett tudás konvertálható A megszerzett tudás specializálható A munkavállaló nem igényel külön betanítást

Comments are closed.